 © |
Обществените телевизии – тоест тези, които служат най-вече на обществото и така загърбват търговските дейности, по цял свят се издържат от обществени фондове. Така се гарантира тяхната независимост. Въпреки че в българския Закон за Радио и Телевизия беше записано това правило – да се създаде независим фонд, захранван от вноски на гражданите и всяка обществена медия да може да получава от тези средства, в крайна сметка се стигна до същия комунистически модел – БНТ и БНР да се издържат от държавния бюджет с всички произтичащи от това зависимости. Пловдивската телевизия "Тракия" се опита още преди 20 години да стане първата частна обществена телевизия, но се оказа, че това е безсмислено. Въпреки това вече две десетилетия продължаваме да следваме своите принципи и своята програмна схема. Не обслужваме никого, даваме трибуна на всеки, който иска да говори – даже когато изрича неудобни истини. Въпреки максималното свиване на щата, въпреки това, че по-голяма част от водещите работят на доброволни начала, запазването на независимостта на медията започна да става проблемно. Последно се оказа, че нямаме възможност да си платим така наречената "такса надзор". Ако не знае някой – всяка медия плаща през годината на държавата 4-5 хиляди лева за това, че трябва да бъде надзиравана и евентуално глобявана, ако наруши законите. За едни медии тези 5 хиляди лева са 1 минута рекламно време, за други – трябва да се съберат с огромни лишения. След дълги колебания решихме да потърсим помощ от нашите зрители – кой с каквото може да помогне. Колкото и да е неудобно да се търсят пари от хора с ограничени възможности. Макар на държавата да не й е неудобно да ползва парите им – като данкъоплатци, за БНТ, за БНР, за БТА, за НСО, за огромни бюрократични разходи и т.н. Оказа се, че десетки зрители са готови да отделят по някой лев от мизерните си пенсии – "за да има пловдивска телевизия", както каза една от дарителките. Преживяхме трогателни мигове – хора, които трудно се придвижваха, идваха в офиса ни и подаваха смачкана банкнота. Дали ще можем да отговорим на това доверие? Е, имаше хора, които си позволиха малко повече от една банкнота. Въпреки че срещу даренията предлагаме рекламно време, не се отзова до този момент нито една фирма. Нито една институция. Повечето дарители не пожелаха да се споменават имената им. "Не искам да разбере бабата, че така си харча пенсията" – беше най-трогателното обяснения. И все пак да споменем някои имена – така, както ги записахме: Георги Асенов, Мария Мишева от Аджисан Махала, Тинко Цветанов от Гара Кричим, Бате Жоре, Юлий, Соня, Мимо Хаджипетров, Георги Аргиров, Димитър Тодоров, Цветан Ралчев, сем. Атанасови, Динко Колев и др. Някои предложиха да работят безвъзмездно за нашата кауза, да изпратят деца и внуци на стаж да помагат, обещаха да търсят други дарители… Благодарим от сърце на всички, които ни вдъхнаха кураж, че има нужда от телевизия като нашата. Кампанията по набиране на средства продължава. За повече информация може да звъните на тел. 0888 624515. Адресът ни е Радецки 45, Пловдив. Може да ползвате и дарителските сметки: Евгений Тодоров Тодоров Райфайзен банк IBAN BG30RZBB91551004227437 Сдружение «Медии с човешко лице» Пловдив 4002, ул. «Радецки» № 45 РайфайзенБанк" България ЕАД IBAN: BG47 RZBB 9155 1006 8870 65 BIC: RZBB BGSF Председател: Ганка Трифонова НАЧЕВА |